Haber Detayı
26 Eylül 2017 - Salı 11:28
 
UZMAN ERBAŞLAR DERNEKLEŞEREK ATANMA TALEPLERİNİ YİNELEDİLER
TSK’da daha önce uzman erbaş olarak görev yapmış ve zorunlu sebeplerden dolayı ayrılanların kurduğu Uzmanlar Sosyal Dayanışma Derneği çalışmalarını büyüttü. Kamuda atanma talepleri ile tüm faaliyetlere dair detaylar haberimizde.
GÜNDEM Haberi
UZMAN ERBAŞLAR DERNEKLEŞEREK ATANMA TALEPLERİNİ YİNELEDİLER

3269 sayılı uzman erbaş kanununa tabi olarak çalışan, sağlık veya kendi isteği ile görevinden ayrılan görevi esnasında gazi ve şehit olmuş kardeşlerimizin aileleri ile bir araya gelerek uzmanlar sosyal dayanışma derneğinin temelleri atıldı.

Kamuda atanma taleplerini yineleyen uzman erbaşlar istihdamla ilgili olarak Adalet Bakanlığı 4 bin İKM alımı sonrası kamuda hizmet etmek için hazır olduklarını vurguladılar.

Derneğimizin Merkezi Ankara’da olup 43 ilde temsilciliğini kurarak daha da güçlendi. Geçtiğimiz yıl alınan 4 bin İKM kadrosundan sonra bu yıl bu sayıda rekor kırılması için gerek TBMM’de gerek bir çok yetkili ile bir araya gelerek seslerini duyurmayı başardılar.

 

Dernek tüzüğü, amaçları ve hizmetleri hakkında My Memur’a bilgi veren dernek temsilcileri talepleri ve tüm çalışmaları hakkında bilgi de verdi. Bu kapsamda; TSK'da uzman er - erbaş, uzman jandarma olarak hizmet icra etmiş, bu hizmetinden emeklilik, maluliyet veya zorunlu hizmet süresini tamamlamış olup ve meslekten kendi isteği ile ayrılan, görevi esnasında şehit ve gazi olmuş vatan evlatlarımız ile vefat eden ve görevde bulunan uzman er ve erbaşların kurduğu dernek faaliyetlerini hızla geliştiriyor.

Aynı zamanda uzman jandarmaların eşleri, anneleri, babaları ve reşit olan ve olmayan çocuklarının, uzman er veya erbaş ve uzman jandarmaların kanunen başka bir kuruma geçiş yapan personellerin hakları ile eşleri üst soylarının, sosyal-kültürel ve hukuki ihtiyaçlarını karşılamak, yasalardan doğan veyahut doğacak olan hak ve menfaatlerini korumak çalışmalarına hız verdi.

Ayrıca görevinden kendi isteği ve sağlık sebepleri ile ayrılan personellerin kamu kurum ve kuruluşlarında atamalarının sağlanması her türlü istihdam işinin yaptırılması, bu hususta üyelerinin bu hakları ile ilgili idari mercilerde girişimlerde bulunmak, yazışmalar yapmak, onurla yerine getirdikleri mesleklerine ilişkin ortak hatıralarını yaşatmak ve dayanışmalarını devam ettirmek, amacı ile ilgili kanun hükümlerine göre kurulduklarını belirten dernek temsilcileri bu yönde çalışmalarını son sürat sürdürüyor.

Derneğin Faaliyetleri Hakkında bazı önemli detaylar şu şekildedir:

Yapılan çalışmalar esnasında bir çok siyasetçi ve bürokratla irtibat kurulmuştur ve görevinden kendi isteği ile ayrılmış uzman erbaşların kamu kurumunda isdihdam edilmesi hususunda adalet bakanlımız bünyesinde görevlendirmek üzere 4.000 kişilik infaz ve koruma memurluğu kadrosu bizlere verilmiş olup derneğimizin gururu olmuştur.

Bu itibarla mağdur olan arkadaşlarının çoğunun mağduriyeti giderildiği belirtildi. derneğin bu itibarını daha büyük kitlelere ve tüm uzman camiasına hitap etmek maksatlı ve 10 Şubat 2016 tarihinde önce meslekten ayrılan arkadaşların mağduriyetini daha kısa ve tez zamanda gidermek maksatlı gece gündüz meclis ve bakanlık çalışmaları yapmaktalar.

İnfaz koruma memuru şartları tutmayanlar için yaşanan en büyük sıkıntı olan 10 Şubat 2016 tarihinden önce görevden ayrılan uzman erbaşların kamu ve kuruluşlarına geçmesi için 2 yıl görev süresi şartı 6663 sayılı gelir vergisi kanunun 14 maddesi olduğu belirtiliyor.

29 Ocak 2016 tarihinde çıkartılan 6663 sayılı gelir vergisi kanunu ve bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanun çerçevesinde; 18 mart 1986 tarihli ve 3269 sayılı uzman erbaş kanunun 5’inci maddesine aşağıdaki fıkra eklendi:

Uzman erbaşların 14 Temmuz 1965 tarihli ve 657 sayılı devlet memurları kanunun 92’inci maddesi hükmünden yararlanabilmeleri için en az 2 yıl maddesi değiştirilerek 7 yıl hizmet yılını tamamlamış olmaları gerekir hükmü yer aldı. Yayımı tarihinde yürürlüğe girmesi ile kanundaki bu değişiklikle bu tarihten önce kendi isteği ile veya sağlık sebebi ile ayrılmış personel için belirleyici bir hüküm verilmediği belirtiliyor.

Derneğin aylarca yaptığı çalışmalar sonucunda 06 Temmuz 2017 tarihinde İç İşleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü’nün 22 Haziran 2017 tarihli yazısına istinaden mevcut mevzuat hükümleri ve yargı kararları çerçevesinde görüş istenilen konu irdelendiğinde;

6663 sayılı gelir vergisi kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanunun 10 Şubat 2016 tarihinde yürürlüğe girmesinden önce, 3269 sayılı uzman erbaş kanunu kapsamında uzman erbaş olarak görev yapan ve iki yıllık hizmet süresini dolduran ve kendi isteğiyle sözleşmesini yenilemeyerek görevinden ayrılanların atanma ile ilgili hükme yer verildi.

Bu kapsamda 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 92’nci maddesi kapsamında atamalarının yapılabileceği değerlendirilmektedir ve Olumlu Görüşü Verilmiştir. Bunun büyük bir başarı olduğunu belirten dernek bu sayede birçok uzman erbaşın da bu kapsamda kamu kuruluşuna yerleşmesine vesile olunduğu belirtildi.

Bundan sonrada ayni azim ve kararlılıkla görev yapan görevinden ayrılan gazi ve şehit aileleri için dernek faaliyetlerinin arttırılması noktasında ellerinden gelen gayretin fazlasını göstererek bir çok başarıya ve ülkemizin geçirdiği zor günlerde dayanışma birlik beraberlik ruhunu aşılamak için her gün, her saat devletin uzman erbaşlara verdiği yetki ve kanun çerçevesinde faaliyetlerini yürütmeye devam edeceği belirtildi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: UZMAN, ERBAŞLAR, DERNEKLEŞEREK, ATANMA, TALEPLERİNİ, YİNELEDİLER,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
UZMAN ERBAŞLAR DERNEKLEŞEREK ATANMA TALEPLERİNİ YİNELEDİLER
UZMAN ERBAŞLAR DERNEKLEŞEREK ATANMA TALEPLERİNİ YİNELEDİLER
Yorumlar
Haber Yazılımı