Haber Detayı
08 Mayıs 2018 - Salı 18:54
 
HAYATİ YAZICI; 22 Arkadaşımız 3 döneme takılıyor
HAYATİ YAZICI; 22 Arkadaşımız 3 döneme takılıyor
SİYASET Haberi
HAYATİ YAZICI; 22 Arkadaşımız 3 döneme takılıyor

Isparta’da siyasetin nabzı Süreyya Sadi Bilgiç’in üzerinde atıyor. Taraflı tarafsız herkesin şu andaki merağı AK Parti Milletvekili ve TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Süreyya Sadi Bilgiç’in 24 Haziran seçimlerinde aday gösterilip gösterilmeyeceği oldu.

"22 ARKADAŞIMIZ, ÜÇ DÖNEME TAKILIYOR"

AK Parti üç dönem kuralı hakkında konuşan Hayati Yazıcı, şu değerlendirmede bulundu: "22 arkadaşımız, üç döneme takılıyor. Üç dönem kuralımız geçerli, üç dönem kuralı yürürlüğünü sürdürüyor, askıya alınmış değil, mülga hale gelmiş değil. Ama siyaset gerçek faktörlerle gerçeklik gözetilmek suretiyle icra edilen bir alandır. Dolayısıyla ola ki üç dönemlik içerisindeki arkadaşlarla seçim bölgesi, seçim çevresi itibarıyla daha fazla verim alabileceğimiz bir pozisyonu var, o zaman onu değerlendiririz. Demek ki yetkiyi bu çerçevede kullanacağız. O bakımdan üç dönemlik olan arkadaşlarımız da aday adaylığı için başvuranlar arasında yer alıyorlar."

14 KOMİSYON MÜLAKAT YAPACAK

Bugün, AK Parti'den aday adayı olmak isteyenlerin başvurularının sona ereceğini dile getiren Yazıcı, başvuruda bulunanların mülakatlarını yapmak üzere 14 komisyon kurulduğunu söyledi. Komisyonların çalışmasını tamamladıktan sonra 4 genel başkan yardımcısının başkanlığında bir eleme yapılacağını aktaran Yazıcı, elemelerin ardından isimlerin genel başkan başkanlığındaki üst komisyona sunularak, adayların netleşeceğini bildirdi.

6 BİN 647 KİŞİ ADAY ADAYLIĞI BAŞVURUSUNDA BULUNDU

Yazıcı, AK Parti'ye milletvekili aday adaylığı başvurusunda bulunanların sayısının dün akşam itibarıyla 6 bin 647 olduğunu, bunun 2 bin 68'inin genel merkeze başvuru yaptığını söyledi. Bakanların milletvekili aday adaylığı başvurusunda bulunup bulunmadığına yönelik bir soruya Hayati Yazıcı, şu yanıtı verdi: "Şimdi bu sistemde ifade ettiğiniz gibi bakanlar, parlamento üyeleri arasından değil dışarıdan. Parlamento üyeleri arasından yapılırsa ne olur? Parlamento üyeliğinden istifa etmesi gerekecek. Bu kadar bir lüksümüz yok. Yani parlamento üye sayımızı aşağıya indiremeyiz. Dolayısıyla şimdi kalkıp da 'Ben başvurayım mı' gibi bir soruyu Genel Başkanımıza yöneltmek ya da geliyorlar bizlere yöneltiyorlar. Şimdi başvurma yani o zaman adama 'dışarıdan bakan mı olacak', başvur 'bakan olmayacak bu onun için başvurdu' deniyor. Bu tür böyle yorum yapabilecek alanlar bırakmamak amacıyla isteyen herkes başvurusunu yapsın.

Kaynak: Editör:
Etiketler: HAYATİ, YAZICI;, 22, Arkadaşımız, 3, döneme, takılıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı