Haber Detayı
20 Eylül 2017 - Çarşamba 10:07
 
FETÖ'DAN KURTARILDI DEVLET GÜVENCESİYLE ISPARTA'YA KAZANDIRILACAK
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Süreyya Sadi Bilgiç, "Isparta Ticaret ve Kültür Merkezi'nde tek sorun kaynaktı. O da çözüldü. Devlet tarafından kredi verilmesine imkan sağlandı" dedi.
- Haberi
FETÖ'DAN KURTARILDI DEVLET GÜVENCESİYLE ISPARTA'YA KAZANDIRILACAK

Ekim 2016: Savcılığın talebini değerlendiren Antalya 5. Sulh Ceza Hakimliği, söz konusu şirketin kapsam ve faaliyet alanlarını dikkate alarak, 674 sayılı KHK’nın 19/2 ve CMK’nın 133/1 maddeleri gereğince, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonunun (TMSF), yönetim organlarının tüm yetkilerini kullanmak üzere Kadıahmetoğlulları’na kayyum olarak atanmasına karar verdi. Bu karar ile, 2006'dan beri devam eden Isparta Ticaret ve Kültür Merkezi Projesi'nin yükleniciliği Kayyum Heyeti'ne geçmiş oldu.

Aralık 2016: ITKM'de umut TMSF'de: AK Parti İl Başkanı Osman Zabun, Kadıahmetoğulları A.Ş'nin yönetimine el koyan TMSF'nin Isparta Ticaret ve Kültür Merkezi inşaatını tamamlayarak biran önce hizmete açma kararlılığında olduğunu bildirdi. Eylül 2017: ITKM 6 ay içinde tamamlanacak. 15 milyon dolarlık kredi talebi onaylandı: Aranan kaynak bulundu ITKM'de inşaat başlıyor.

FETÖ ile irtibatlı olduğu için sahipleri yurt dışına kaçan Kadıahmetoğulları'nın yönetimini üstlenen Kayyum Heyeti, gerekli kaynağı buldu, inşaat süreci yeniden başlıyor. Isparta gündemine 1998'de Çarşamba Pazarı Kentsel Tasarım Projesi olarak giren ancak daha sonra Isparta Ticaret ve Kültür Merkezi adı ile yılan hikayesine döndürülen, geçen 20 yıllık sürede tamamlanamayan projedeki son gelişmeler oldukça sevindirici. FETÖ irtibatlı olduğu için sahipleri yurt dışına kaçan, devletin yönetimine kayyum atadığı Kadıahmetoğulları, yeni yönetimi ile ITKM sorununu çözümlüyor. Devlet güvencesi altına giren ITKM'de inşaatın önümüzdeki günlerde başlayıp, 6 ay içerisinde tamamlanması bekleniyor.

BİLGİÇ: KAYYUM HEYETİNE ITKM'NİN ÖNEMİNİ ANLATTIK

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı, Isparta Milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç, ITKM'nin Isparta'ya kazandırılacak olmasından duyduğu mutluluğu ifade etti. ITKM yüklenicisi Kadıahmetoğulları'nın kayyuma devredilmesinden sonra bu konuda önemli girişimler ve temaslarda bulunduklarını anlatan Milletvekili Bilgiç, Akdeniz muhabirine şu açıklamayı yaptı: "Kadıahmetoğulları şirketinin dolayısıyla Isparta Ticaret ve Kültür Merkezi'nin kayyuma devredilmesinden sonra projenin bitirilip, Isparta'ya kazandırılması noktasında bir karar oluşturuldu. Sayın Antalya Valimizin Kayyum Heyeti'nin başında olması bizim için büyük bir şanstı. Kendileri ile görüşmelerimiz ve konuşmalarımız sonucunda bu projenin önemini ortaya koyduk. Projenin 20 yıldır bitirilemediğini ve bir an önce tamamlanması gerektiğini konusunda mütabık kaldık. Sayın Valimiz ve kayyum heyetinin değerli üyeleri ITKM'nin biran önce bitirilmesi noktasında kararlı bir tutum içerisinde oldular. Devletimize ait olan Ziraat Bankası üzerinden kredi kullandırılması için girişimde bulunduk. Defalarca banka yetkilileri ile görüştük. Çeşitli güvenceler verdik. Ve devletimiz tarafından şirkete kredi verlimesine imkan sağlandı. Kredi işlemleri bitti. Ticaret ve Kültür Merkezi'nin en önemli sorunu kaynaktı. Bitirilmesi için gereken kaynak nihayet bulundu, sorun çözüldü. Kaynağı Ziraat Bankası'ndan temin ettik. Bundan sonra ilgili merciler ve kurumlar gerekli görüşmelerini yapıp, inşaata başlayacaklardır. Zaten Kayyum Heyeti de Belediye yetkilileri ile görüşmelerini sürdürüyor. ITKM, inşallah en kısa sürede Isparta'ya kazandırılacaktır."

İKİNCİ TOPLANTI YAPILACAK

Öte yandan Kadıahmetoğulları Kayyum Heyeti ile Isparta Belediye Başkanı Günaydın ve diğer ilgililer arasında ilk görüşme geçtiğimiz hafta salı günü MarkAntalya'da gerçekleştirildi. Toplantı ile ilgili herhangi bir açıklama yapılmazken, ikinci bir toplantının yapılacağı bildirildi. ITKM'de birkaç gün içinde önemli gelişmelerin yaşanacağı ve inşaatın başlayacağı edinilen bilgiler arasında.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: FETÖ'DAN, KURTARILDI, DEVLET, GÜVENCESİYLE, ISPARTA'YA, KAZANDIRILACAK,
Yorumlar
Haber Yazılımı