Haber Detayı
29 Kasım 2017 - Çarşamba 08:51
 
ÇİFTÇİLERİN KREDİ BORÇLARI 1 YIL ERTELENİYOR!
Çiftçilerin 2017'de maruz kaldıkları afetler nedeniyle Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine (TKK) olan düşük faizli kredi borçları bir yıl süreyle ertelenecek.
GÜNDEM Haberi
ÇİFTÇİLERİN KREDİ BORÇLARI 1 YIL ERTELENİYOR!

Konuya ilişkin Resmi Gazete'de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararı kapsamında, 1 Ocak 2017-31 Aralık 2017 tarihleri arasında ilgili gerçek ve tüzel kişilerin, ekilişleri, ürünleri, hayvan varlıkları, tesisleri veya seraları en az yüzde 30 zarar gören ve bu durumları il/ilçe hasar tespit komisyonlarınca belirlenen, Banka ve TKK tarafından kullandırılan vadesi, taksit vadesi veya hesap devresi henüz gelmemiş olmakla birlikte bir yıl içinde dolacak olan tarımsal kredi borçları vade tarihleri, taksit vadeleri veya hesap devrelerinden itibaren bir yıl süreyle ertelenmesi kararlaştırıldı.

1 Ocak'tan bugüne kadar olan sürede Banka ve TKK tarafından tasfiye olunacak alacaklar hesabına aktarılmış kredi borçları da aralık ayının birinci işgünü itibarıyla, bugünden sonra tasfiye olunacak alacaklar hesabına aktarılmış borçlar ise hasar tespit komisyonu kararı tarihini takip eden ayın birinci iş günü itibarıyla "faiz tahakkuk ettirilmeksizin" bir yıl ertelenecek.

Banka ve TKK tarafından ertelenen tarımsal kredi borçlarına, erteleme dönemi müddetince kredi borcunun vadesinden, taksit vadesinden veya hesap devresinden itibaren yüzde 3 faiz uygulanacak. 
Hasar tespit komisyonu kararı tarihini takip eden ayın birinci işgünü itibarıyla ertelemeye konu olacak tasfiye olunacak alacaklar hesabında kayıtlı tarımsal kredi borçları ile aralık ayının birinci işgünü itibarıyla tasfiye olunacak alacaklar hesabında kayıtlı borçlara erteleme döneminde uygulanacak faiz oranı da yüzde 3 olarak belirlendi.

Hasar tespit komisyonu kararı tarihi itibari ile borçları vadesinden itibaren 90 günlük süre içerisinde bulunan veya Tasfiye Olunacak hesaplarına aktarılmış bulunan gerçek ve tüzel kişiler, hasar tespit komisyonu kararı tarihinden itibaren bir ay içerisinde Banka veya TKK’ya yazılı olarak müracaat etmelidir. Kredi borçlarının vadesi/taksit vadesi/hesap devresi henüz gelmemiş olmakla birlikte hasar tespit komisyonu kararı tarihinden itibaren bir yıllık süre içerisinde dolacak olan gerçek ve tüzel kişiler için ise vadesinden/taksit vadesinden/hesap devresinden itibaren bir ay içerisinde Banka veya TKK’ya yazılı olarak müracaat etmelidir.

Kaynak: Editör:
Etiketler: ÇİFTÇİLERİN, KREDİ, BORÇLARI, 1, YIL, ERTELENİYOR!,
Yorumlar
Haber Yazılımı