Haber Detayı
18 Aralık 2017 - Pazartesi 13:18
 
ÇAMAŞIR SUYUYLA YAPILAN PANSUMAN HASTANELİK ETTİ
Mersin’de yaşayan ilkokul 4. sınıf öğrencileri, bacağı yaralanan arkadaşlarının yarasına kolonya bulamayınca çamaşır suyuyla müdahale etti. Yanlış müdahalenin ardından çamaşır suyunun etkisiyle daha da kötüleşen yara çocuğu hastanelik etti.
GÜNDEM Haberi
ÇAMAŞIR SUYUYLA YAPILAN PANSUMAN HASTANELİK ETTİ

Olay dün öğlen saatlerinde Mersin’de yaşandı. İlkokul öğrencileri okul sonrası mahallelerindeki sokakta futbol oynamak için bir araya geldi. Oyun esnasında dengesini kaybederek sivri bir cismin üzerine düşen Mertcan Y.’nin (10) bacağı derin şekilde yaralandı. Arkadaşları tarafından hemen eve götürülen yaralı çocuğa ilk müdahaleyi de yine arkadaşları yaptı. Evde pansuman yapmak için kolonya bulamayan çocuklar aynı etkiyi göstereceğini düşünerek yaraya çamaşır suyuyla müdahale etti. Bunun üzerine durumu daha da kötüleşen Mertcan Y. çağrılan ambulansla devlet hastanesine kaldırıldı.

Çamaşır suyu mikropları öldürür diye düşündük

Annelerinin temizlik yaparken hep çamaşır suyu kullandığını söyleyen çocuklar; “Arkadaşımızın yarasına iyi gelceğini düşündük, annelerimiz hep çamaşır suyunun mikropları öldürdüğünü söylüyor. Yara da mikrop kapmamalı. Bu yüzden çamaşır suyu kullandık” dediler.

Çamaşır suyunun yanlış kullanımı çok sakıncalı

Evlerde yaygın olarak kullanılan dezenfekte edici bir madde olan çamaşır suyunun, tehlikeli olabilecek miktarda klor içerdiğini belirten uzmanlar, çamaşır sularının yerine alternatif, klor içermeyen birçok ürün olduğunu belirtiyor. Çocukların erişebileceği yerlere konulmaması gerektiğini de altını çizerek bir defa daha belirtiyorlar. Çamaşır sularının insan sağlığına ve çevreye büyük zararları var.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ÇAMAŞIR, SUYUYLA, YAPILAN, PANSUMAN, HASTANELİK, ETTİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı