Haber Detayı
26 Şubat 2018 - Pazartesi 17:03
 
BÜTÜN ŞEHİR YASASI RAFA KALKTI
CNN Türk’te yer alan habere göre; Şehirlerin idari yapılarıyla birlikte seçim bölgelerini de değiştirecek olan “bütünşehir” düzenlemesinden vazgeçildiği belirtildi. Habere göre; Bütünşehir yasası rafa kalktı!… Son zamanlarda kamuoyunu sık sık meşgul eden “Bütünşehir” tartışmaları dün gelen bir haber ile rafa kaldırıldı.
GÜNDEM Haberi
BÜTÜN ŞEHİR YASASI RAFA KALKTI

Edinilen bilgilere göre hazırlanan yasa tasarısı 2018 Mart ayına kadar yasalaşacak, böylelikle 2019 seçimlerinde 54 ille birlikte Burdur’da Bütünşehir Yasası kapsamında seçime girecekti.

Bütünşehir yasası gereği Burdur Belediye Başkanlığı seçimlerinde İl genelindeki seçmenlerin oyları belirleyici olacaktı. Yasa gereği belde belediyeleri de kapatılacaktı. Köy muhtarlıkları kaldırılacak, merkeze bağlı köyler şehrin mahallesi haline getirilecekti.

Ancak edinilen bilgiye göre, 2018 Mart ayına kadar meclisten geçirilmesi gereken yasa taslağı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın müdahalesi ve “Bütünşehir Yasası, 2019 seçimlerini kapsayacak şekilde çıkmasın. Bu yasa 2019 seçimleri sonrasını kapsayacak şekilde yasalaşsın, şimdilik bekletelim” görüşü ile rafa kaldırıldı.

2019 seçimlerinin Bütünşehir yasası çıkmadan yapılması halinde önceki yerel seçim dengelerinin korunması söz konusu olabilecek.

Kaynak: Editör:
Etiketler: BÜTÜN, ŞEHİR, YASASI, RAFA, KALKTI,
Yorumlar
Haber Yazılımı